Search by Keyword

1-866-QUIT-YES 1-866-784-8937

Give Me a Call

w języku polskim

Bierne Palenie Jest Śmiertelne

Bierne palenie ma wpływ na wszystkich – czy w domu, w pracy, w szkole, w restauracjach, teatrach lub barach. Jest udowodnione, że palenie bierne zagraża młodym i starszym, w każdej sytuacji życiowej, we wszystkich krajach na świecie.

Co to jest bierne palenie?

Bierne palenie to dym, którym oddychamy kiedy jesteśmy wokół osób palących. To jest kombinacja więcej niż 4000 różnych składników chemicznych. Zaliczają się do nich substancje podrażniające, regularne trucizny takie jak cyjanek wodoru, dwutlenek siarki, tlenek węgla, amonia oraz formaldehydy. Ten dym zawiera także 43 znane substancje rakotwórcze i mutageny takie jak arszenik, chrom, nitrosaminy i benzopiren. Wiele z tych substancji takich jak nikotyna, kadm czy tlenek węgla uszkadzają procesy rozrodcze. Bierne palenie jest głównym czynnikiem zanieczyszczającym powietrze wewnątrz pomieszczeń. Zostało zakwalifikowane przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska jako „Klasa A” czyli główny czynnik rakotwórczy dla ludzi wobec którego nie ma bezpiecznego poziomu ekspozycji.

Jak bierne palenie wpływa na moje zdrowie?

Osoby niepalące, które wdychają dym papierosowy cierpią z powodu tych samych chorób co osoby palące. Jest silne powiązanie pomiędzy śmiertelnymi chorobami serca, płuc, rakiem dróg oddechowych a biernym paleniem. Ekspozycja kobiet na dym papierosowy podczas ciąży zagraża wzrostowi płodu. Ekspozycja noworodków na dym papierosowy znacząco zwiększa ryzyko syndromu nagłej śmierci noworodka. Palenie tytoniu również powoduje natychmiastowy efekt podrażniający oczy, nos, b ól głowy, pieczenie gardła, wymioty, kaszel oraz problemy z oddychaniem.

Jak bierne palenie wpływa na dzieci?

Bierne palenie powoduje całą gamę problemów zdrowotnych u dzieci łacznie z bronchitem i gruźlicą, rozwojem i pogłębiającą się astmą oraz zapaleniem ucha wewnętrznego. Płuca dziecięce są mniejsze i ich system odpornościowy nie jest jeszcze tak rozwinięty, co powoduje łatwiejszy rozwój chorób dróg oddechowych spowodowanych biernym paleniem. Ponieważ dzieci są mniejsze i oddychają szybciej, więc wdychają więcej szkodliwych substancji na jeden funt ich wagi w porównaniu z dorosłym w tym samym okresie czasu. Dzieci maja również mniejszy wybór niż dorośli. Noworodki i dzieci nie mogą poprosić o wyjście z zadymionego pokoju. Bierne Palenie Jest Śmiertelne

Badania na temat efektów biernego palenia u dzieci wskazują, że dym tytoniowy -

Powoduje zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc oraz inne choroby układu oddechowego

Powoduje ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Badania z 1996 roku wskazują, że 13 procent przypadków zapalenia ucha w Stanach Zjednoczonych było spowodowane dymem papierosowym.

Powoduje ataki astmy u dzieci, które już mają astmę. Badacze uważają, że dym papierosowy wywołuje astmę u dzieci zdrowych.

Jak najlepiej wyeliminować bierne palenie?

W domu – najlepszym miejscem, aby to zrobić jest twój własny dom. Nie pal w domu. Poinformuj swoja rodzinę i znajomych, że zależy ci na ich zdrowiu. Umieść znaki w domu przypominające twoim gościom o niepaleniu w domu.

W pracy i w miejscach publicznych– od 1 stycznia 2008 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych i miejscach pracy. Nie można palić w odległości mniejszej niż 15 stóp od budynków, drzwi wejściowych, okien oraz otworów wentylacyjnych. Zakaz palenia obejmuje także:

Miejsca publiczne i budynki, biura, windy, łazienki, teatry, muzea, biblioteki, instytucje nauczania, szkoły, biznesy, sklepy

Restauracje, bary, tawerny i miejsca rozrywkowe

Hole, korytarze, recepcje, poczekalnie, pokoje konferencyjne

Sale koncertowe, hale sportowe otwarte i zamknięte, kręgielnie, lodowiska, miejsca do głosowanie oraz prywatne kluby

Szpitale, przychodnie, kliniki, żłobki, przedszkola, centra dla seniorów oraz inne miejsca opieki społecznej

Nie mniej niż 75 procent pokoi hotelowych, moteli

Transport publiczny, transport rządowy I publiczny

Skargi i zażalenia można składać do Departamentu Zdrowia Publicznego Stanu Illinois poprzez stronę internetową www.smoke-free.illinois.gov lub telefonicznie pod numer 866-973-4646. Zażalenia mogą też być składane to stanowych placówek służby zdrowia oraz na policję.

Po więcej informacji idź na stronę www.smoke-free.illinois.gov lub dzwoń do Departamentu Zdrowia Publicznego Biura d/s Promocji Zdrowia na numer 217-782-3300. Bierne Palenie Jest Śmiertelne

Informacja

Dodatkowe informacje na temat biernego palenia są dostępne poprzez skontaktowanie się z następującymi organizacjami:

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji
Narodowe Centrum Prewencji Chorób Przewlekłych i Promocji Zdrowia
www.cdc.gov/tobacco

Amerykańska Agencja d/s Ochrony Środowiska
www.epa.gov

Amerykańska Akademia Laryngologiczna– Operacje Głowy i Szyi
703-836-444
www.entnet.org

Amerykańskie Towarzystwo Chorób Płuc
1-800-LUNG-USA
1-800-584-4872
www.lungusa.org

Departament Zdrowia Publicznego Stanu Illinois
535 W. Jefferson St., Springfield, IL 62761
217-782-3300 • TTY (tylko dla osób niesłyszących ) 800-547-0466
www.idph.state.il.us

CYGARA

Nie wierz w…

Piękne zdjęcia znanych osób z cygarem w ręce

Mit, który mówi, że „jeśli się nie zaciągasz” to nie musisz się martwić o swoje zdrowie

Bajki, że cygara są bezpieczną alternatywą do papierosów

Prawda o cygarach jest taka, że zwiększają one ryzyko raka płuc i jamy ustnej; oraz dostarczają dużą uzależniającą dawkę nikotyny. I nigdy o tym nie zapominaj.

Anatomia cygara

Cygara to pewna ilość tytoniu owinięta liściem tytoniu, lub substancją zawierającą tytoń. To prawda…tytoń owinięty w tytoń. Porównajmy, papieros to pewna ilość tytoniu owinięta w papier lub inną substancję nie zawierającą tytoniu. Cygara są różnej wielkości i potrzebna jest różna ilość czasu, aby je wypalić. Papierosy są przeważnie tej samej wielkości i zawierają mniej niż 1 gram tytoniu, podczas gdy cygara zawierają od 5 do 17 gramów tytoniu. Zdarza się, że pewne gatunki cygar zawierają tyle tytoniu ile cała paczka papierosów.

Debata na temat „zaciągania się”

Czy słyszałeś/łaś, że palenie cygar jest mniej niebezpieczne niż papierosy? Nie wierz w to. Wiele ludzi uważa, że cygara są zdrowsze, ponieważ wiele palaczy cygar nie zaciąga się. Jednakże wiele palaczy papierosów i cygar, bez względu na to czy się zaciągają, czy nie, eksponują swoje wargi, jamę ustną, język, gardło, przełyk na dym papierosowy i jego rakotwórcze działanie. Trzymanie w ustach niezapalonego cygara eksponuje je na działanie rakotwórcze. Jak wiesz cygara zawierają tytoń również na zewnątrz. Tak więc nie musisz się zaciągać, żeby doświadczać niebezpiecznych i śmiertelnych skutków palenia tytoniu.

Zdrowie Ludzi Młodych

Badania naukowe udowadniają, że rak jamy ustnej, strun głosowych, płuc i przełyku jest związany z paleniem cygar. Badania sugerują także związek między paleniem cygar a rakiem trzustki i pęcherza. Ci, którzy pala codziennie i zaciągają się są w grupie ryzyka rozwoju choroby serca i płuc.

Co jeśli chodzi o palaczy biernych?

Ponieważ cygara mają więcej tytoniu niż papierosy, i palą się dłużej, cygara wydalają większe ilości dymu. Dym z cygar zawiera wiele tych samych toksyn oraz substancji powodujących raka (karcynogenów) jak papierosy a nawet większą ich koncentrację. Oto kilka tych substancji:

Toksyny
dwutlenek węgla
nikotyna
cyjanek
amoniak
luźne aldehydy

Karcynogeny
benzyn
aminy aromatyczne
chlorek vinylu
arszenik
kadm

Czy cygara są uzależniające?

Teraz już wiesz, że cygara i papierosy mają wiele wspólnego. Uzależnienie od nich wygląda tak samo. Nikotyna to substancja w tytoniu która uzależnia. Jedno cygaro ma tyle samo nikotyny ile ma kilka papierosów. Kiedy palacz cygar zaciąga się, absorpcja nikotyny jest tak samo szybka jak w przypadku papierosów. Dla tych, którzy się nie zaciągają, absorpcja nikotyny jest wolniejsza poprzez tkankę w jamie ustnej. Ludzie którzy używają tytoń do ssania, absorbują nikotynę w ten sam sposób. Obie formy wchłaniania nikotyny są wysoce uzależniające.

Gdzie mogę się więcej dowiedzieć?

Centrum Kontroli Chorób i Prewencji Biuro ds. Palenia i Zdrowia
1-800-232-1311
www.cdc.gov/tobacco/how2quit.htm

Amerykańskie Towarzystwo Chorób Płuc
1-800-LUNG-USA 
www.lungusa.org 

Narodowy Instytut Raka 
1-800-4-CANCER 
www.nci.nih.gov 

Amerykańskie Stowarzyszenie Raka 
1-800-ACS-2345
www.cancer.org 

Departament Zdrowia Publicznego Stanu Illinois 

Office of Health Promotion 
1-217-782-3300 
www.idph.state.il.us 

Program “ Rzuć Palenie” 
Illinois Tobacco Quitline 
Możesz rzucić. Możemy pomóc. 
1-866-QUIT-YES 
(1-866-784-8937) 
www.quityes.org